Logo MIĘDZY ODRĄ A BOBREM

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 25149
W sumie: 101623

Krystyna Orwat

SENIOR POZYTYWNIE ZAKRĘCONY


KRYSTYNA ORWAT

- od 1969 r. mieszkanka Sulechowa. Kobieta przedsiębiorcza, pomysłowa, energiczna i kreatywna. Z wykształcenia nauczyciel matematyki. Uczyła w szkołach podstawowych w Klenicy  i  w Sulechowie, w późniejszym okresie w Liceum Ogólnokształcącym w Sulechowie, a od 1991 zarządzała tą placówką jako dyrektor.

Od wielu lat animatorka życia kulturalnego, artystycznego i edukacyjnego. Mimo że nie urodziła się w Sulechowie (pochodzi z małej miejscowości w pobliżu Starachowic, w województwie świętokrzyskim), odegrała ogromną rolę w rozwoju kulturalno - oświatowym tego miasta, za sprawą zainicjowania powstania w 2005r. Sulechowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, któremu od 18 lat z powodzeniem przewodniczy, jako Prezes.

A wszystko zrodziło się w głowie Pani Krystyny w momencie przejścia na wcześniejszą emeryturę. Był to okres zmian w przepisach emerytalnych, kiedy kobiety po wypracowaniu lat, mogły przechodzić na wcześniejszą emeryturę. W związku z tym „do zagospodarowania  pojawiło się liczne grono młodych emerytów”, którzy po zakończeniu aktywności zawodowej, nie chcieli bezproduktywnie spędzać czasu w domu, tylko aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, w spotkaniach, wykładach, zajęciach - czyli robić to, na co zawsze mieli ochotę, tylko nie mieli czasusmiley.

Tak więc Pani Krysia, młoda emerytka, która wcześniej już miała kontakt z prężnie działającym Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Zielonej Górze, wspólnie z koleżanką Panią Krystyną Jędrosz, postanowiły utworzyć podobny w Sulechowie. Swój pomysł przedstawiły ówczesnemu dyrektorowi Sulechowskiego Domu Kultury Panu Tomaszowi Furtakowi, który przyjął inicjatywę z zadowoleniem i nawet użyczył miejsca w kierowanej przez siebie placówce, gdzie SUTW ma swoją siedzibę po dziś dzień.

W pierwszym roku działalności, uniwersytet zrzeszał 49 osób, dziś jest już ponad 160. Oczywiście przez cały czas istnienia przewinęło się  znacznie więcej. Niestety niektórzy „odchodzą” z racji wieku, innym nie pozwala stan zdrowia, a część rezygnuje ze znanych tylko sobie powodów, ale ciągle przychodzą nowi, chętni i pełni zaangażowania. Niektórzy uczestniczą w zajęciach regularnie, inni sporadycznie, a jeszcze inni biorą udział tylko w wybranych wykładach tematycznych. A oferta jest naprawdę bogata, pełna ciekawych zajęć, wycieczek i spotkań, dostosowana do potrzeb słuchaczy,

Każdy może znaleźć coś dla siebie: zajęcia z aktywności fizycznej (joga, gimnastyka aerobowa, nordic walking, zajęcia taneczne, czy aquaaerobik), nauka języków obcych (niemiecki, angielski), zajęcia z fotografii, historii, literatury, z zakresu nowych technologii (informatyka, cyfryzacja), z rękodzielnictwa, a także gry zespołowe, jak kręgle czy boccia. Członkowie SUTW założyli również grupę teatralną oraz prężnie działający zespól wokalny – Dominanta , który występuje podczas imprez gminnych, festynów i akcji charytatywnych.

Pani Krystyna do nauki zachęca nie tylko innych, bowiem sama uczestniczy w różnych zajęciach. Doszkala się w nauce języka niemieckiego,  zgłębia zagadnienia z dziedziny nowych technologii  i uczestniczy w zajęciach rękodzielniczych, nie tylko jako uczestnik, ale również, jako prowadząca (szkoliła w zakresie wyrobu biżuterii). Ponadto należy do Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece Gminnej. Jak  sama mówi „uczę się przez cały czas i wciąż jeszcze dowiaduję się czegoś nowego. Bardzo lubię brać udział w projektach, najchętniej w tych, które nie realizuję sama. Wówczas mogę całkowicie skupić się na uczestniczeniu, a nie zajmować realizacją ” .

Bowiem Pani Krystyna pozyskuje środki finansowe dla swoich Studentów, najczęściej z funduszy gminnych, powiatowych i krajowych,  na realizację projektów własnych, ukierunkowanych na  zwiększenie aktywności, poprzez edukację oraz integrację wewnętrzną i międzypokoleniową. Chciałaby, aby każdy miał możliwość uczestniczyć w jakimś projekcie, mógł coś otrzymać i z tego skorzystać. Dlatego stara się, aby były różnorodne, nie tylko z zakresu aktywizacji intelektualnej i poznawczej, ale również fizycznej.

Każdego roku SUTW organizuje wyjazdy , w ostatnich latach najczęściej do opery lub operetki, Suchacze byli już w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Kiedyś jeździli również do teatru, ale, „teatr mamy blisko, więc każdy był i widział, a opera to, co innego. Wiele osób po raz pierwszy miało okazję w niej być”. Co roku również organizowany jest turniej sportowo-rekreacyjny, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Dostarcza wielu pozytywnych emocji i sprzyja zacieśnianiu więzi podczas wspólnej integracji.

SUTW, któremu przewodniczy Pani Krystyna, jest organizacją docenioną. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury otrzymał:

- w 2008 nagrodę kulturalną Burmistrza Sulechowa za integrowanie środowisk społecznych Gminy Sulechów, wyzwalanie oraz promowanie twórczości jej mieszkańców w wielu dziedzinach zainteresowań,

- 2012 roku nagrodę kulturalną Burmistrza Sulechowa za zaangażowanie Słuchaczy w działalność kulturalną oraz propagowanie kultury w środowiskuyes.

Oczywiście sama Pani Krystyna również została uhonorowana. W 2014 roku otrzymała tytuł Lidera Trzeciego Sektora za szczególne zaangażowanie w budowanie partnerstwa między sulechowskim samorządem a organizacjami pozarządowymi .

Nasza Seniorka jest zadowolona z wyboru drogi życiowej, z przyjazdu do Sulechowa. O sobie mówi, „jestem  SZCZĘŚCIARĄ - dobrze trafiłam – dobre miejsce, dobrzy ludzie, zarówno w życiu prywatnym - rodzina, przyjaciele, jak i zawodowym – szefowie, współpracownicy. Mam szczęście, że otaczają mnie mądrzy i dobrzy ludzie. Chociaż wiem, że nie wszyscy mnie lubią i kochają, to ja lubię i kocham wszystkich, ich różnorodność. Od każdego mogę się czegoś nauczyć, dowiedzieć, skorzystać. I to jest wspaniałe”.

A jakie marzenia ma Pani Krystyna? ” Chciałabym, żeby był pokój na świecie, aby wojna się wreszcie skończyła, żeby w Polsce nie było waśni na tle politycznym, żeby był ład i spokój. Mam dwoje dzieci, dwoje wnuków, żeby im się dobrze żyło”.  A tak dla samej siebie? „…. zdrowia”.

Gratulujemy Pani Krystynie wielu twórczych działań, ciekawych inicjatyw i wytrwałości w dążeniu do celu. Życzymy licznych sukcesów i przede wszystkim dużo, dużo zdrowiaheart.heart

 

Prezes Stowarzyszenia zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.