Logo MIĘDZY ODRĄ A BOBREM

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1198
W sumie: 60344

Zabytki rezydencjonalne

Obrazek dla art_311

Ruiny Pałacu w Konotopie / Kolsko

Zbudowany w latach 1693-1696 pałac Kottwitzów w Konotopie został praktycznie w całości zniszczony. Nie odbiegał on wyglądem ani wielkością od wielu powstałych w XVII wieku rezydencji. Jednakże wyróżniał się on spośród innych, ponieważ odsunięto go od zabudowy folwarcznej, co spowodowało, że jego otoczenie stało się reprezentacyjne.
 
więcej
Obrazek dla art_312

Pałac w Przytoku / Zabór

Pałac położony jest w centrum wsi przy drodze z Zawady do Zaboru. Budowla znajduje się w głębi przyległego do drogi dziedzińca, mając na zapleczu rozległy park krajobrazowy. Patrząc od strony pałacu, na prawym obrze­żu dziedzińca znajduje się nowy, wydłużony budynek dydaktyczno-mieszkalny. Od 1986 roku w pałacu mieści się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

W 2017 roku z okazji 150-lecia istnienia pałacu w Przytoku, Stowarzyszenie Miłośników Przytoku wydało turystyczny Znaczek Okolicznościowy.  Wydanie ZO było współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach realizacji zadania publicznego pt.: Promowanie turystyki i krajoznawstwa w woj. lubuskim poprzez realizację celów Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 r. Znaczek dostępny jest w Sekretariacie MOS w godzinach urzędowania.

 
więcej
Obrazek dla art_313

Pałac w Zaborze / Zabór

Pałac w Zaborze położony jest w centrum wsi, w zespole, w skład którego wchodzą m.in.: pięć barokowych oficyn, otaczających dziedziniec i park. Pałac sta­nowi dominujący i najstarszy element założenia. Otoczony jest dobrze zachowaną suchą fosą, nad którą przerzucone są od strony podwórza i ogrodu murowane mosty. Nr wpisu do rejestru 25.
 
więcej
Obrazek dla art_314

Pałac w Łęgowie / Sulechów

Pochodzący z XIX wieku pałac w Łęgowie założony został w obrębie roz­ległego terenu dawnego folwarku,. Przed pałacem roz­pościera się park. Za budynkiem pałacu, wokół wielkiego dziedzińca, rozlokowano bu­dynki gospodarcze. Po stronie zachodniej dziedzińca rozplanowano tzw. małe podwórze, a po stronie wschodniej parku ogrody i sad. Założenie graniczyło bezpośrednio z terenem kościelnym. Obecnie pałac jest nieużytkowany, natomiast budynki folwarczne pełnią rolę mieszkalną i gospodarczą.
 
więcej
Obrazek dla art_316

Pałac w Kruszynie / Sulechów

Kruszyna położona jest w pobliżu Sulechowa, przy drodze prowadzącej  do Trzebiechowa. Pałac usytuowany jest w zachodniej części wsi, na północnym obrzeżu zało­żenia parkowego. Obecnie w pałacu mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej, w obrębie którego działają Centrum Usług Socjalnych wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy.
 
więcej
Obrazek dla art_317

Dwór w Kruszynie / Sulechów

Dwór w Kruszynie położony jest w obrębie dawnego założenia dworsko-folwarcznego, po jego stronie południowej, naprzeciwko podwórza gospodarczego. Fasadą został zwrócony w stronę przebiegającej przez wieś drogi wyjazdowej z Sulechowa do Trzebiechowa. Obec­nie jest w rękach prywatnych i mieszczą się w nim biura prowadzonego tutaj gospodar­stwa rolnego. 
 

więcej
Obrazek dla art_318

Dwór w Koźli / Świdnica

Założenie dworskie w Koźli położone jest w centrum wsi, nieopodal kościoła parafialne­go pw. św. Jadwigi. Wzniesiony w 1710 roku dwór usytuowany został przy południowym boku folwarcznego podwórza. Kompleks zabudowań gospodarczych otacza pozostałe boki dziedzińca. Obecnie obiekt jest własnością prywatną, służy celom mieszkalnym i utrzymy­wany jest w dobrym stanie.
 
więcej
Obrazek dla art_319

Pałac w Kosierzu / Dąbie

Rezydencja zlokalizowana jest w centralnej części miejscowości Kosierz. Od północy do pałacu przylega park, zamknięty po wschodniej stronie aleją bukową. Natomiast, po stro­nie wschodniej znajdują się budynki gospodarcze, skupione przy trzech bokach prostokąt­nego dziedzińca. W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji znajduje się kościół o średnio­wiecznej metryce.
 
więcej
Obrazek dla art_320

Pałac Myśliwski w Klenicy / Bojadła

Pałac usytuowany jest w południowo-zachodniej części wsi, po południowej stronie dro­gi lokalnej z Trzebiechowa do Bojadeł. Rezydencja stanowi główny element zespołu par­kowo-folwarcznego, rozplanowanego na osi wschód-zachód. Wokół pałacu założony jest park krajobrazowy, za którym po zachodniej stronie położony jest folwark.
więcej
Obrazek dla art_321

Dwór w Klenicy / Bojadła

Dwór zwany domem gościnnym usytuowany jest w południowo-zachodniej części wsi i należy do zespołu pałacowo-folwarczno-parkowego. Położony jest między podwórzem gospodarczym zlokalizowanym od zachodu, a ogrodem, za którym od wschodu leży park krajobrazowy z pałacem wzniesionym w 1884 roku. Budynek jest użytkowany i pełni funkcję mieszkalną.
 
więcej
Obrazek dla art_322

Dwór w Kiełpinie / Zielona Góra

Założenie dworskie w Kiełpinie, niewielkiej wsi położonej na południe od Zielonej Góry, przy lokalnej drodze Ochla – Jarogniewice, zostało usytuowane na północnym krańcu miejscowości. Dwór, skupiony wraz z zabudową gospodarczą wokół czworobocznego po­dwórza zamyka jego południowy bok, mając po drugiej stronie niewielki park krajobrazo­wy. Obecnie dwór pełni funkcję mieszkalną i jest podzielony na kilka odręb­nych lokali.
 
więcej
Obrazek dla art_323

Zespół dworsko-folwarczny w Kamionce / Nowogród Bobrzański

Zespół dworsko-folwarczny usytuowany jest w północnej części wsi Kamionka. Założenie składa się z części rezydencjonalnej, którą tworzy rezydencja wraz z parkiem, oraz podwó­rza gospodarczego wraz z zabudową gospodarczą. Dwór, usytuowany w centrum założenia, stanowi  dominantę architektoniczną.
 
więcej
Obrazek dla art_324

Pałac w Kalsku / Sulechów

Pałac rodziny von Sydow z drugiej połowy XIX w., barokowy, piętrowy, murowany, nakryty dachem czterospadowym, nad wejściem kartusz z herbem von Sydow, elewacje i wnętrza zdobione eklektyczną dekoracją architektoniczną i sztukatorską. Obecnie znajduje się tu Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. W ocalałych budynkach podworskich powstały nowoczesne laboratoria i ujeżdżalnia koni. Park podworski, gdzie rosną m.in. okazałe dęby szypułkowe o obw. 385 cm i 420 cm, platan o obw. 340 cm i lipa o obw. 430 cm. Przy pałacu znajduje się nowy ogród skalny z położonym centralnie starym kominem po dawnej gorzelni.
 
więcej
Obrazek dla art_326

Zespół dworsko-folwarczny w Drzonkowie / Zielona Góra

Zespół dworsko-folwarczny zlokalizowany jest w centralnej części wsi. Dwór zajmuje po­łudniową pierzeję obszernego podwórza zabudowanego z trzech stron budynkami gospo­darczymi. Za dworem mieści się ogród, zaś po jego północnej stronie sad. Obecnie budy­nek pełni funkcję domu mieszkalnego.
 
więcej
Obrazek dla art_327

Pałac w Brzeźnicy / Dąbie

Pałac eklektyczny z początku wieku XX. Budowla piętrowa, założona na planie prostokąta z płytkimi ryzalitami. Od strony wschodniej przylega czterokondygnacyjna kwadratowa wieża zwieńczona kopulastym hełmem. Elewację zdobią pilastry, obramienia okien i gzymsy. We wnętrzu uwagę zwracają malowidła ścienne i sztukaterie.
 
więcej
Obrazek dla art_329

Pałac w Bogaczowie / Nowogród Bobrzański

Pałac w Bogaczowie usytuowany jest w centralnej części wsi, po stronie południowej lo­kalnej drogi Bogaczów-Wysoka. Po przeciwnej stronie drogi stoi gotycki kościół. Pałac sta­nowi element dominanty założenia. Skierowany fasadą w stronę południową, gdzie roz­ciąga się rozległy park krajobrazowy.
więcej
Obrazek dla art_299

Dwór w Przybymierzu / Nowogród Bobrzański

Zlokalizowana nad ujściem strumienia do rzeki Brzeźnicy miejscowość Przybymierz leży przy trakcie łączącym Żagań z Nowogrodem Bobrzańskim. Popularnie nazywana dwo­rem, karczma położona jest w centrum wsi, w pobliżu kościoła. Obecnie budynek jest w rękach prywatnych.
 

więcej
Obrazek dla art_300

Pałac w Pomorsku / Sulechów

Zespół pałacowy w Pomorsku (niem. Pommerzig) założony został w pobliżu kościoła w południowej części wsi. Przed głównym budynkiem rozplanowano dziedziniec. Pozo­stałe budynki, dawniej stanowiące kompozycyjne zamknięcie całości kompleksu od strony zachodniej, oddzielone są obecnie od pałacu współczesnym ogrodzeniem. W samym pała­cu znajduje się dzisiaj szkoła i biblioteka publiczna.
 

więcej
Obrazek dla art_301

Dwór w Okuninie / Sulechów

Dwór w miejscowości Okunin usytuowany został we wschodniej części rozległej wsi. Pier­wotnie stanowił jeden z głównych elementów założenia folwarcznego zakomponowane­go wokół nieregularnego pięciobocznego podwórza gospodarczego. Od południowego wschodu do dworu przylega niewielki park krajobrazowy, założony wzdłuż strumienia. Obecnie dwór jest w posiadaniu prywatnego właściciela i nieużytkowany popada w ruinę. W lepszym stanie znajdują się użytkowane zabudowania gospodarcze i związane z folwar­kiem domy mieszkalne.
 

więcej
Obrazek dla art_302

Pałac w Ochli / Zielona Góra

Pałac w Ochli wchodzi w skład dawnego założenia pałacowo-folwarcznego położonego w tzw. Ochli Dolnej. Usytuowany jest w południowo-zachodniej części wsi. Z dawnego założenia folwarcznego, leżącego na południe od pałacu, pozostały budynki dawnej ujeż­dżalni i mieszkania służby folwarcznej, oficyna, dwie stodoły, budynek owczarni, zaś na wschód usytuowane są resztki parku założonego w początkach XIX wieku oraz fragment wygradzającego ceglanego muru. W chwili obecnej pałac pełni funkcję mieszkalną.
więcej
Obrazek dla art_303

Dwór w Ochli / Zielona Góra

Dwór w Ochli (niem. Ochelhermsdorf) jest częścią dawnego założenia dworsko-folwarcz­nego położonego w tzw. Ochli Górnej. Usytuowany jest w północno-zachodniej części wsi. Z dawnego założenia pozostały XVIII-wieczne oficyny dworskie (obecnie pełniące funkcje mieszkalne) oraz budynki inwentarskie, park w postaci śladowej a także resztki wy­gradzającego ceglanego muru. W chwili obecnej dwór jest w użytkowaniu Muzeum Etno­graficznego w Ochli.
 

więcej
Obrazek dla art_304

Pałac w Nowym Kisielinie / Zielona Góra

Barokowy pałac w Nowym Kisielinie (niem. Deutsch Kessel) położony jest po południo­wej stronie drogi prowadzącej z Nowego Kisielina do Droszkowa w centrum miejscowo­ści. Całość założenia składa się z części rezydencjonalnej – reprezentacyjnej, części gospo­darczej oraz, położonych poza obrębem parku, cmentarza rodowego, dzwonnicy, domów mieszkalnych i dawnej kostnicy. Obecnie założenie pałacowo-parkowo-folwarczne jest w posiadaniu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
więcej
Obrazek dla art_296

Zespół Pałacowy w Trzebiechowie / Trzebiechów

Obecny pałac wzniesiony został staraniem ówczesnego właściciela dóbr trzebiechowskich księcia Henryka Reussa. Pałac usytuowany jest w parku. Od frontu znajduje się rozległy dziedziniec zamknięty bogato zdobioną bramą.
Nr wpisu do rejestru 212.

więcej
Obrazek dla art_297

Pałac w Zatoniu / Zielona Góra

Pałac w Zatoniu położony jest w północnej części wsi, po wschodniej stronie przebiegają cej przez nią drogi z Zielonej Góry do Kożuchowa. Usytuowany został w zachodniej par tii rozległego parku krajobrazowego. Przy jego wschodnim boku znajduje się oranżeria, a po stronie południowej zabudowa folwarczna. Od 1945 roku pałac i oranżeria pozosta ją w ruinie.
 

więcej
Obrazek dla art_298

Pałac w Starym Kisielinie / Zielona Góra

Pałac w Starym Kisielinie położony jest na wschodnim krańcu wsi. Budynek pałacu stano­wi element dominujący założenia. Od południa przylega do niego park, a od zachodu są­siaduje z dawną zabudową folwarczną. Do naszych czasów nie zachowała się niestety ka­plica grobowa wzniesiona w 1864 roku, poświęcona pamięci Carla Ludwiga von Stosch. Obecnie pałac jest siedzibą Archiwum Państwowego.
 
więcej
Obrazek dla art_306

Dwór w Nietkowicach / Czerwieńsk

Założenie dworsko-folwarczno-parkowe usytuowane jest na północnym obrzeżu miejsco­wości, 500 m na północ od drogi lokalnej prowadzącej z Krosna Odrzańskiego do Sule­chowa. Dwór zlokalizowany w centralnej części założenia, od południa sąsiaduje z ogro­dem przeciętym drogą z bramą wjazdową, od wschodu z podwórzem gospodarczym, z trzech stron zamkniętym zabudową dawnego folwarku, od północy budynkami gospo­darczymi, a od zachodu parkiem. Obecnie budynek jest użytkowany i pełni funkcję miesz­kalną.
 

więcej
Obrazek dla art_307

Zamek w Sulechowie / Sulechów

Zamek wzniesiony na sztucznie usypanym wzgórzu, pierwsza wzmianka z początku XIV wieku, pierwszy kształt zamku nie jest znay, rezydencja wójtów i przedstawicieli księcia, od końca XV wieku, rezydencja wdów po elektorach brandeburskich. 
więcej
Obrazek dla art_308

Dwór w Świdnicy / Świdnica

Budynek muzeum to renesandowy dwór Kietliczów w Świdnicy, wzniesiony w 1602 roku, wg. projektu włoskiego architekta i inżyniera Alberto Antoniego z Urbino. Większość zbiorów pochodzi z własnych badań wykopaliskowych. Wielbiciele przeszłości mogą tu obejrzeć ceramikę i biżuterię z różnych okresów pradziejów, a także okazy militariów z czasów rzymskich i średniowiecznych. Nr wpisu do rejestru 308.
 

więcej
Obrazek dla art_309

Zespół pałacowo – parkowy w Trzebulach / Dąbie

Rezydencja wraz z parkiem krajobrazowym, który łączył się układem komunikacyjnym z krajobrazem otwartym założona w I połowie XIX wieku. Pałac, zabudowania gospodarcze, mała architektura parkowa, oraz system wodny i układ komunikacyjny uległy w znacznym stopniu dewastacji. Nr wpisu do rejestru 3220.
 
więcej
Obrazek dla art_310

Pałac w Kolsku / Kolsko

Obiekt składa się z dwóch częsci. Część wschodnia parterowa późno klasycystyczna z połowy XIX wieku. Część zachodnia to piętrowe neogotyckie skrzydło z 1867 roku. Po 1945 w pałacu mieści się szkoła. 
 
więcej

Prezes Stowarzyszenia zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.