menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 36246
W sumie: 164491

Zabytki sakralne

Obrazek dla art_250

Kościół w Klenicy / Bojadła

Zbudowany w 1840 roku w stylu neoklasycystycznym, na miejscu wcześniejszego XIV - wiecznego, przebudowanego w 1654 roku. Projekt powstał w pracowni Karla Fridricha Schinkla. Projekt kościoła wykonał jego uczeń Johan Gottlieb Schlotzer. W kościele znajdują się zabytkowe organy. Nr wpisu do rejestru L-77.

więcej
Obrazek dla art_247

Dzwonnica w Pyrniku / Bojadła

Zbór wzniesiony w latach 1752-1762 roku, początkowo służył gminie kalwińskiej, a później ewangelicjiej, po II wojnie mieścił się w nim Dom Katolicki i Dom Kultury. Styl późnobarokowy, wieża od zachodu, wewnątrz cechy stylowe zatarte, na elewacji pilastry jońskie.

więcej
Obrazek dla art_254

Dzwonnica w Jeleniowie / Zielona Góra

Nr wpisu do rejestru 1786.
więcej
Obrazek dla art_255

Kościół w Jarogniewicach / Zielona Góra

Dzwonnica z początku XIX wieku. Nr wpisu do rejestru 1753. 
więcej
Obrazek dla art_251

Ruiny kościoła w Zatoniu / Zielona Góra

Kościół klasycystyczny z 1793 roku, przebudowany w połowie XIX wieku. Budowla trzynawowa, murowana, halowa, na rzucie wydłużonego prostokąta z wieżą od północy i prezbiterium od południa. Nr wpisu do rejestru 1941.

więcej
Obrazek dla art_257

Kościół w Konotopie / Kolsko

Dzwon został ufundowany przez żonę Zygmunta von Kottwitza - Annę. Pięknie rozbrzmiewa jego bicie. Został bogato przyozdobiona inskrypcjami. Odlano go w pracowni Georgia Wielda w Żytawie.

więcej
Obrazek dla art_249

Kościół w Trzebiechowie / Trzebiechów

Kościół wybudowany został w stylu neoromańskim. W kościele można podziwiać jeden z najpiękniejszych witraży w Diecezji, oraz zabytkowe organy Sauera ufundowane przez Henryka VII von Reuss. Nr wpisu do rejestru L-259.

więcej
Obrazek dla art_248

Kościół ewangelicki w Podlegórzu / Trzebiechów

Czas powstania I połowa XIX wieku, konstrukcja szkieletowa wypełniona cegłą, kryta gontem. Nr pisu do rejestru 1946.
więcej
Obrazek dla art_252

Kościół w Zatoniu / Zielona Góra

Ruiny kościoła pw. św. Jana z XIII wieku. Nr wpisu do rejestru 1992.
więcej
Obrazek dla art_253

Kościół w Suchej / Zielona Góra

Nr wpisu do rejestru 1747. 
więcej
Obrazek dla art_258

Kościół w Kolsku / Kolsko

Kościół pw. św. Anny W konotopie obecnie jest kościołem filialnym, parafii pw. Narodzenia Jana Chrzciciela w Kolsku. Pierwsze wzmianki o kościele w Konotopie pochodzą z 1308 roku. Nr wpisu do rejestru 208.

więcej
Obrazek dla art_259

Kościół w Czerwieńsku / Czerwieńsk

Kościół powstał w XIV wieku.,  użytkowany do 1945 r. przez protestantów. Kościół jest murowany na planie prostokąta, z zakrystią od południa. Wnętrze o bogatym wystroju barokowym posiada sklepenie kolebkowe i żaglaste.
Nr wpisu do rejestru 545.

więcej
Obrazek dla art_260

Kościół w Sycowicach / Czerwieńsk

Wybudowano go w XVII wieku. Od jego powstania do końca XIX stulecia podejmowano wiele działań, mających na celu uchronienie kościoła przed zniszczenim. W styczniu 1877 roku rozebrano stary kościół i na jego miejscu wybudowano nowy z cegły. Kościół posiada jedną nawę, z charakterystycznymi dla tego typu obiektów balkonami, zamkniętą półkolistym prezbiterium. Rzeźbienia ołtarza i ambona ze starej świątyni zostały przeniesione do nowej. 13 grudnia 1877 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej świątyni, a na kościelnej wieży zabrzmiały dwa dzwony, które służą do dziś.

więcej
Obrazek dla art_261

Kaplica w Leśniowie Wielkim / Czerwieńsk

Kościół wzniesiony jako zbór protestancki w drugiej połowie XVIII wieku. Zbudowany z konstrukcji szachulcowej, otynkowany, salowy z trójbocznym zamknięciem od wschodu z kruchtami od północy i południa oraz zakrystią od strony wschodniej. Nad zachodnią częścią korpusu drewniana wieżyczka, zwieńczona hełmem z latarnią.Nr wpisu do rejestru 255.

więcej
Obrazek dla art_262

Kościół w Leśniowie Wielkim / Czerwieńsk

Kaplica usytuowana w sąsiedztwie kościoła kaplica grobowa późnobarokowa została wzniesiona w 1714 roku. Murowana na planie kwadratu, z kryptą sklepioną kolebkowo. Na zewnątrz ściany ożywione toskańskimi, zdwojonymi pilastrami w narożach. W elewacji frontowej w miejscu pilastrów znajdują się półkolumny. wejście zaakcentowane dwoma kamiennymi kartuszami i trójkatnym przyczółkiem. Dach namiotowy o falistym wykroju.
Nr wpisu do rejestru 516.
więcej
Obrazek dla art_263

Kościół w Będowie / Czerwieńsk

Kościół  wybudowano w XIV w. jako jednonawowy z prostokątnym prezbiterium i wieżą od zachodu. z czasu remontu przeprowadzonego w 1714 roku pochodzi baniasty hełm wieży. Dalszego przekształcenia gotyckiej architektury kościoła dokonano w końcu XIX wieku, wprowadzając elementy neoromańskie. W obecnej, wielokrotnie przerabianej budowli przeważają cechy stylowe baroku i gotyku. Z bogatego wyposażenia kościoła wymienić należy późnogotycki tryptyk z 1516 roku. Nr wpisu do rejestru 60.

więcej
Obrazek dla art_264

Kościół w Przytoku / Zabór

Zbudowany w 1882 roku, z cegły, jednonawowy na rzucie prostokąta z pięcioboczną apsydą od wschodu. Do nawy od zachodu przylega czworoboczna wieża, do apsydy zaś od południowego wschodu zakrystia. 
Nr wpisu do rejestru 3291.

więcej
Obrazek dla art_265

Kościół w Milsku / Zabór

Klasycystyczny kościół z 1776-1778 r. Murowany z kamienia i cegły o trójbocznym zamknięciu od strony ołtarzowejObiekt z dwoma piętrowymi przedsionkami wysokości nawy na osi poprzecznej oraz zakrystią i kruchtą na osi podłużnej. Stropy i wiązania dachu drewniane. Wyposażenie architektoniczne to boniowana wieża i obramowania okienne. Ostatnio wykonano w kościele gruntowny remont wnętrza oraz pokrycia dachowego i elewacji.

więcej
Obrazek dla art_268

Zachowane elementy cmentarza w Łazie / Zabór

Lapidarium z pozostałości przedwojennych nagrobków z napisem „Tym, którzy żyli i walczyli na tej ziemi”.
 
więcej
Obrazek dla art_269

Niemiecki Cmentarz Ewangelicki / Zabór

Malowniczo położony na wzgórzu pośród drzewostanu w jednym z wyższych punktów Łazu stary ewangelicki cmentarz poniemiecki. Ciekawostką jest, że według historii w krypcie złożone zostało ciało Hrabiego Fryderyka Augusta Cosel, złaściciela zaborskich dóbr.

więcej
Obrazek dla art_270

Kościół w Droszkowie / Zabór

Stary cmentarz z klonowymi i lipowymi alejami dorodnych okazów drzew, bujnie oplecionych pnącym bluszczem. Po drugiej wojnie światowej cmentarz uległ zniszczeniu i rozszabrowaniu. Do chwili obecnej pozostało siedem nagrobków Schoenaichów. Są to głazy narzutowe z tekstami psalmów i krótką notatką biograficzną zmarłego.

więcej
Obrazek dla art_271

Zbór ewangelicki w Zaborze/ Zabór

Kościół współczesny zbudowany w roku 1989 jest kościołem filialnym Parafii p.w. NMP w Przytoku.  
 
więcej
Obrazek dla art_272

Kościół w Zaborze / Zabór

Obiekt wybudowany w latach 30 XX w. na miejscu poprzedniej świątyni, która spłonął w pożarze. Budowla posiada ciekawą wieżę wykonaną w postaci kopuły. Zbór po wojnie rozszabrowany (wywieziono dzwon, wyłuskano posadzkę), nigdy nie był wykorzystywany w celach sakralnych, służył jedynie jako magazyn. Obecnie w wyremontowanym i zaadaptowanym obiekcie prowadzona jest działalność handlową.

więcej
Obrazek dla art_274

Kościół w Lipnie / Świdnica

Kościół Matki Bożej Królowej Polski został wybudowany w roku 1747. Wnętrze kościoła zdobią sceny ze stropu znajdującego się pierwotnie w kościele ewangelickim w Kożuchowie, przeniesione w roku 1983. Sceny przedstawiają wydarzenia z Pisma Świętego: św. Jan Chrzciciel, Faryzeusz i Celnik, Sprawiedliwy setnika, pożywienie baranka.
Nr wpisu do rejestru 1784.

więcej
Obrazek dla art_273

Kościół poewangelicki w Świdnicy / Świdnica

Kościół neogotycki z 1905-1908 roku. Ceglany, jednonawowy z wieloboczną absydą prezbiterialną od wschodu i wieżą od zachodu. Na uwagę zasługują organy, w które wyposażony jest kościół , wykonane w Górze Śląskiej w 1907 roku.

więcej
Obrazek dla art_276

Kościół w Letnicy / Świdnica

Zbudowany w 1743r., a przebudowany w 1819r. W stylu klasycystycznymObecnie budynek jest wykorzystywany do organizacji inscenizacji teatralnych, koncertów itp. Ze względu na bardzo dobre warunki akustyczne i specyficzną atmosferę tego miejsca. 
Nr wpisu do rejestru 517.

więcej
Obrazek dla art_275

Kościół poewangelicki w Letnicy / Świdnica

W latach 1841 – 1842 wzniesiono obecny kościół, jako zbiór ewangelicki o konstrukcji ryglowej. W 1847 roku uposażono go w tzw. Ołtarz - Ambonę, którego klasycystyczna forma z niewielkimi przeróbkami czytelna jest do dnia dzisiejszego.Wnętrze kościoła zachwyca przede wszystkim swoją prostotą i autentyzmem. 

więcej
Obrazek dla art_278

Kościół w Świdnicy / Świdnica

Z XIV wieku. Zachowany do dnia dzisiejszego Kościół jest budowlą murowaną z prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. Na szczególną uwagę zasługuje ceglany uskokowy portal w przyziemiu wieży. Może on wskazywać na wcześniejsze powstanie budowli tj. na 2 poł. XIII wieku, Z dawnego wyposażenia kościoła przetrwały m.in. dwa ołtarze neogotyckie z 1816 roku, XVIII – wieczny obraz nieznanego autora przedstawiający św. Annę Matkę z córką Marią i obraz św. Józefa z 1906 roku pędzla Wilhelma Thiela.
Nr wpisu do rejestru 1759

więcej
Obrazek dla art_279

Kościół w Klępsku / Sulechów

Został wybudowany w XIV wieku. Kościół ten przedstawia wysokie wartości kulturowe, łączy elementy trzech epok: gotyku, renesansu i baroku. Wnętrza kościoła kryją ołtarz barokowy z XVIII w. a także kamienne nagrobki z XVI – XVIII w., obok znajduje się kamienny mur obronny z XV – XVI w. Przekraczając próg świątyni odkrywamy atmosferę i charakter średniowiecznych nabożeństw i tajemnicy skrywanej przez grube i zawsze chłodne mury pamiętające czasy rycerskiego rodu Kietliczów.
Nr wpisu do rejestru 307

więcej
Obrazek dla art_280

Kościół w Niewiskach / Nowogród Bobrzański

Kościół zbudowany w XIV w., później adoptowany na luterański, w 1586 r. od południa dobudowany został przedsionek ze schodami na empory, od północy zakrystia z emporą w drugiej kondygnacji. Balkony drewniane z wystrojem malarsko - sztukatorskim, drewniana wieża ze stożkową iglicą, nawa i prezbiterium nakryte dachem dwuspadowym pokrytym gontem, ołtarz w kształcie tryptyku z posągiem Madonny z Dzieciątkiem (z XVII w.) i predellą z 1610 r., polichromia stropów o tematyce biblijnej z lat 1610 – 1613.

więcej
Obrazek dla art_281

Kościół w Wysokiej / Nowogród Bobrzański

Kościół powstał w II połowie XIII w. Układ asymetryczny z prostokątnym prezbiterium, którego sklepienie w kształcie skrzyni jest wyższe od pułapu nawy głównej, szeroko rozglifione okna, formy występujące w słupach nawy, które składają się z trzech elementów: wysokiego cokołu, trzonu i głowicy.

więcej
Obrazek dla art_283

Kościół w Nowogrodzie Bobrzańskim / Nowogród Bobrzański

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP jest symbolem rozkwitu miasta. Powstał w latach 1217-1227 jako kościół klasztorny. Przez kolejne stulecia był wielokrotnie przebudowywany.

 
więcej
Obrazek dla art_284

Kościół w Trzebulach / Dąbie

XII-wieczny kościół pw. św. Bartłomieja, którego powstanie ściśle wiąże się z początkami Nowogrodu Bobrzańskiego, jest główną budowlą miasta.Do odbudowy i rozbudowy kościoła przyczynił się ks. Jerzy Szlęzak, któremu przyznano honorowe obywatelstwo miasta.W kościele tym, ze względu na doskonałą akustykę, dwa razy w roku odbywają się koncerty muzyki dawnej.

więcej
Obrazek dla art_285

Kościół w Lubatowie / Dąbie

Kościół w Trzebuli zbudowany w XVII wieku jest bardzo interesującym przykładem budownictwa drewnianego. Nr wpisu do rejestru 289 249/61
 
więcej
Obrazek dla art_288

Kościół w Ciemnicach / Dąbie

Kościół, wzniesiony w XVI stuleciu, reprezentuje interesujący typ późnogotyckiego budownictwa sakralnego. Posiada duże wartości zabytkowe i kulturalne. Nr wpisu do rejestru 2119 2186/70
 
więcej
Obrazek dla art_289

Kośćiół w Bobrowicach / Bobrowice

Kościół, wzniesiony w XVIII stuleciu interesujący typ budownictwa drewnianego. Posiada znaczne wartości kulturalne i zabytkowe.
 
więcej
Obrazek dla art_290

Kościół w Tarnawie Krośnieńskiej / Bobrowice

Dziewiętnastowieczna rycina pokazuje późnogotycki jednonawowy obiekt z potężną wieżą i korpusem przekształconym dla potrzeb protestanckich. Z powodu znacznego osłabienia konstrukcji murów został on rozebrany. Na jego miejscu August Stüller wzniósł w latach 1853 – 1857 zachowany do dziś, nowy neogotycki obiekt – murowany z cegły, bazylikowy, z eliptyczną absydą od wschodu oraz wysmukłą wieżą i arkadowym krużgankiem od zachodu. Nr wpisu do rejestru 2117.
 
więcej
Obrazek dla art_291

Kościół w Janiszowicach / Bobrowice

Kościół jest murowany, założony na planie ośmioboku, z półkolistą apsydą od wschodu. wnętrze koliste, nakryte sklepeniem kopulastym z lunetami. dach mansadarny z latarnią. Przy kościele niegdyś funkjonował cmentarz ewangelicki. 
więcej

Kościół w Sulechowie / Sulechów

Zbudowany w XIV wieku. Przebudowany zostal w XIX w. Murowany z kamienia polnego, jednonawowy z prostokątnym prezbiterium, z wieżą od zachodu. Nr wpisu do rejestru 737
więcej
Obrazek dla art_294

Kościół w Bojadłach / Bojadła

Usytuowany w centrum miasta - jest najstarszą i najokazalszą świątynią w mieście. Obiekt ten łączy w sobie elementy poszczególnych epok, m.in. w XVI wieku w pomieszczeniach nowej wieży urządzono pierwszą w mieście bibliotekę. W XVIII wieku ołtarz główny wzbogacono o obraz "Zdjęcie Chrystusa z Krzyża" pędzla Bernarda Rode, a w 1830 roku wyciągnięto wieżę do wysokości 58 m.
więcej

Prezes Stowarzyszenia zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.