Logo MIĘDZY ODRĄ A BOBREM

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 10459
W sumie: 57581

Ciekawe miejsca

Bagno Śródłąkowe w Będowie / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 1,81 ha ma na celu ochronę ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk. 

 

więcej

Bagno Obozowe w Będowie / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 8,59 ha ma na celu ochronę ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk. 

 

więcej

Leśny Wodopój / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 1,91 ha ma na celu ochronę ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk. 

 

więcej

MIĘDZYWALE w Bródkach / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 7,12 ha ma na celu ochronę ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

MIĘDZYWALE II w Laski / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 78,36 ha, ma na celu ochronę ekosystemów mających znaczenie dla zachowania róźnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

Nowosolska Dolina Odry / Bojadła

Obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 1,727 ha.

 

więcej

Rynny Obrzycko – Obrzańskie / Bojadła

Obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 4,695 ha.

 

więcej

Łuk wodny w Klenicy / Bojadła

Użytek ekologiczny o powierzchni 3,91.

 

więcej

Cypel w Bojadłach / Bojadła

Użytek ekologiczny o powierzchni 6,70 ha.

 

więcej

Wyspa w Klenicy / Bojadła

Użytek ekologiczny o powierzchni 2,05 ha. 

 

więcej

Kacze Doły w Bojadłach / Bojadła

Użytek o powierzchni 1,17 ha.

 

więcej

Przy Dębach w Klenicy / Bojadła

Użytek o powierzchni 3,10 ha.

 

więcej

Bagno Lisie w Klenicy / Bojadła

Użytek o powierzchni 1,25 ha.

 

więcej

Rezerwat Radowice / Sulechów

Rezerwat powstał w 2000 roku. Zajmuje powierzchnię 55,6 ha. Rezerwat porasta wiekowy las bukowy z domieszkami dębu, grabu, sosny, modrzewia i daglezji. 

 

więcej

Zalew świdnicki / Świdnica

Bardzo ładnie położony zalew, otoczony drzewami, krzewami i roślinnością wodną. Latem jest to idealne miejsce odpoczynku. Można się kąpać, ale również opalać na trawie wokół zbiornika. 

 

więcej

Park w Letnicy / Świdnica

Park całkowicie otacza dwór nadając mu niezapomnianego klimatu. Na początku XIX wieku został przekształcony na park o charakterze krajobrazowym. 

 

więcej

Park w Lipnie / Świdnica

Pozostał po kompleksie pałacowo-parkowym; lipowe aleje odurzają intensywnym zapachem kwiatostanu, niestety to jedyne, co pozostało po dawnym majątku i możemy jedynie domniemywać na temat jego świetności. 

 

więcej

Park w Grabowcu / Świdnica

Wiekowe dęby i buki uczą szacunku i budzą ciekawość dziejących się tu przed wiekami zdarzeń. 

 

więcej

Park w Buchałowie / Świdnica

Rozległy park rozciąga się w pagórkowatym terenie po obu stronach potoku, odprowadzającego wodę ze       wzgórz na południowym skraju wioski. Położone tam, wysoko nad wioską, źródła, służyły dawniej do zaopatrywania systemu wiejskiego wodociągu, dumy Buchałowa. Idąc wzdłuż parku natkniemy sie na zapomniany staw, nad którym wznosi się majestatyczny platan. 

 

więcej

Park Krajobrazowy w Świdnicy / Świdnica

Piękny, duży park, w którym znajduje się mnóstwo zabytków przyrody. Cichy, spokojny, idealny na spacery. W parku znajduje się amfiteatr z bardzo dobrymi warunkami akustycznymi – miejsce realizacji kameralnych koncertów, recitali zwłaszcza w okresie lenim. Nr wpisu do rejestru 3186.

 

więcej

Park krajobrazowy w Kosierzu / Dąbie

Nr wpisu do rejestru 3216.

 

więcej

Dolina Dolnego Bobru / Dąbie

Wyjątkowe wartości przyrodniczo – widokowe. 

 

więcej
Obrazek dla art_553

Jeziora Wielkie / Dąbie

Największe z jezior Gminy, otoczone lasami sosnowymi, woda w Jeziorze Wilekim jest zaliczana do I klasy czystości. Nad jeziorem funkcjonuje Ośrodek Wypoczynkowy TEMAR. 

 

więcej

Park krajobrazowy w Klenicy / Bojadła

Park powstał w latach 1693-1905r. Nr wpisu do rejestru 3181. 

 

więcej
Obrazek dla art_555

Jezioro w Droszkowie / Zabór

Jezioro okolane lasem, stanowiące zbiornik przeciwpożarowy Lasów Państwowych. Dużym mankamentem wspomnianego jeziora jest stan wody oraz brak dobrego dojazdu. W przeszłości jezioro w okresie letnim tętniło życiem. Przywrócenie takiego stanu jest jednym z pragnień wielu mieszkańców wsi.

 

więcej
Obrazek dla art_556

Jezioro Liwno / Zabór

Największy zbiornik wodny w gminie o powierzchni 28,95 ha i maksymalnej głębokości 2,1 m. Jeziporo oraz tereny przyległe przeznaczone są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele rekereacyjne i usługi towarzyszące. 

 

więcej

Rezerwat przyrody Dychów / Bobrowice

"Dębowiec" – w pobliżu mostu na rzece Bóbr k/Dychowa na obrzeżach gminy.

 

więcej
Obrazek dla art_558

Jezioro Rudno / Kolsko

Jezioro Rudno jest największym jeziorem na terenie gminy leżące w jej północnej częsci. Powierzchnia jeziora wynosi 16,3 ha. Położone jest wśród półwyspu, do którego można dojechać od strony miejscowości Jesionka. Jezioro zewsząd otaczają lasy. Jezioro należy do zbiorników przepływowych. Jest one zasilane wodami z dwóch dorzeczy: od wschodu przez Południowy Kanał Obrzański oraz od południa przez Obrzycę. Bardzo zróźnicowana linia brzegowa. Porośnięta tatarakiem, trzciną pospolitą oraz dwoma gatunkami pałek. Żyje w nim wiele gatunków ryb. Jest dobrzez znane wsród wędkarzy, którzy od lat przyjeżdżają tutaj na swoje ulubione stanowiska. 

 

więcej

Rzeka Obrzyca / Obrzyca

Rzeka jest prawobrzeźnym dopływem Odry o długości 49,8 km, rzeka wypływa z jeziora Sławskiego w m. Lubiatów i przepływa przez silnie zeutrofizowane jezioro Rudzieńskie. W dalszym biegu przejmuje wody Obry Leniwej. Duża część rzeki przepływająca przez teren gminy płynie w granicach obszaru chronionego krajobrazu.

 

więcej

„Jezioro Święte” – rezerwat wodny / Kolsko

Utworzony w 1983 roku, o powierzchni 19,51 ha. Obejmuje jezioro o wydłużonym kształcie i bardzo cyzstej wodzie. Chroni się tu stanowiska występowania rzadkich gatunków roślin wodnych, tworzących interesujący zespół florystyczny. Jezioro wyróżnia się bardzo czystą wodą, o czym świadczy fakt, że występujące tu masowo glony, występują jedynie w czystych wodach, gdyż są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia. celem ochrony jest zachowanie jeziora zasilanego wodami podziemnymi oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin wodnych.

 

więcej

Rezerwat torfowiskowy „Jezioro Mesze” / Kolsko

Rezerwat przyrody o powierzchni 19,85 ha ustanowiony w 1983 roku. Położy w odległości 3 km na południowy wschód od Konotopu, na terenie Kotliny Kargowskiej. Ochronie podlegają zespoły roślin wodnych i bagiennych. Pomnik przyrody stanowi okaz sosny zwyczajnej o obwodzie 4,5 m, powstałej ze zrosniętych 5 konarów, wyrosłej na końcu torfowiska. Celem ochrony jest zachowanie zarastającego jeziora z charakterystycznymi zespołami oraz rzadkimi gatunkami roślin wodnych i bagiennych.

 

więcej

Moczary Przy Wałach w Będowie / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 6,57 ha, ma na celu ochronę ekosytemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

Lisia Górka w Nietkowicach / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 3,98 ha, ma na celu ochronę ekosytemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

Trzciny w Nietkowicach / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni, 8,33 ha.

 

więcej

Dołeczek W Nietkowicach / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 0,48 ha, ma na celu ochronę ekosytemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

Bagienko Przy Wale w Nietkowicach / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 2,42 ha, ma na celu ochronę ekosytemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk. 

 

więcej

13 Rynna Paklicy i Ołoboku / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 20.505,30 ha w tym na terenie gminy Czerwieńsk zajmuje 641 ha. Położony jest w północno – wschodniej części gminy, na północ od wsi Bródki. 

 

więcej

Meandry Sulechówki / Sulechów

Obszar o powierzchni 0,68 ha.

 

więcej

Nad Jabłonną / Sulechów

Obszar o powierzchni 9,68 ha.

 

więcej

Pętla Odry II w Wysokim / Czerwieńsk

Obszar o  powierzchni 17,38 ha, ma na celu ochronę ekosytemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

Na Krańcu w Będowie / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 2,19 ha, ma na celu ochronę ekosytemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

Dolina Gryżyny w Będowie / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 3 ha, ma na celu ochronę ekosytemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

Bagna Nad Gryżynką w Będowie / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 3,10 ha, ma na celu ochronę ekosytemów mających znaczenie dla zachowania różnorodnych typów siedlisk.

 

więcej

Dolina Środkowej Odry / Czerwieńsk

Obszar specjalnej ochrony ptaków zajmuje łącznie powierzchnię 33677,8 ha. Ostoja obejmuje fragment doliny Odry do Nowej Soli do Ujścia Nysy Łużyckiej. Dolina Środkowej Odry stanowi ostoję dla 22 gatunków ptaków

 

więcej

18-Krośnieńska Dolina Odry / Czerwieńsk

Obszar o powierzchni 13265 ha w tym na terenie gminy Czerwieńsk 4578 ha. Położony jest w środkowej części gminy, w dolinie rzeki Odry. 

 

więcej

Gryżyński Park Krajobrazowy / Czerwieńsk

Jeden z najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Ma na celu ochronę i zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych rynny polodowcowej oraz znajdujących się w niej stawów, jezior i doliny rzeki Gryżyński Potok. teren pokrywa bardzo zróźnicowaną szate roślinną, występuje tu wiele interesujących gatunków zwierząt. 

 

więcej

Prezes Stowarzyszenia zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.